Oulu ainoa Suomen suurimmista kaupungeista, jossa häädöt vähentyneet
Ympäristöministeriö tilasi VATT Datahuoneelta raportin koskien häätöjen tilastotietoja. Raportti yhdistää ulosottorekistereiden lisäksi muita rekisteriaineistoja. Raportista on haluttu tietoa häätöjen ennaltaehkäisytyön tueksi.
Tutkimuksen kohteena olivat tilanteet, joissa käräjäoikeuden antaman häätötuomion täytäntöönpanoa oli haettu ulosotosta. Vuosina 2015–2021 ulosottoon tuli valtakunnallisesti vireille 6000-6800 häätöä vuodessa. 2022 määrät alkoivat kasvaa ja 2024 vireille tuli jo 8383 häätöä. Määrä kasvoi vuodesta 2021 35 %.
Raportissa tarkasteltiin yhdeksän Suomen suurimman kaupungin häätötilanteita. Oulu oli näistä kaupungeista ainoa, jossa häätöjen määrä on laskenut. Oulussa häädettyjen henkilöiden määrä laski vuoteen 2015 verrattuna 31 %. Helsingissä määrä kasvoi vuodesta 2015 vuoteen 2024 188 %, Vantaalla 180 % ja Jyväskylässä 138 %.
Häätöjä tarkasteltiin myös asunnon hallintamuodon perusteella. Ilmeni, että koko maassa markkinavuokra-asunnosta häädettyjen osuus oli kasvanut tutkitulla ajanjaksolla 45% ja valtion tukeman asuntokannasta häädettyjen osuus vähentynyt 18 %.
Sivakalla häätötilanne on hyvin maltillinen. Häätöjen määrä on laskenut vuodesta 2015 63 % vuoteen 2024.
–Kiitos siitä kuuluu pääosin asiakkaille. Maksuvaikeuksia on täälläkin, mutta apua osataan pyytää ja hakea. Sivakan asuntopalvelupäällikkö Maritta Schavikin toteaa. Sivakan asiakaspalvelusta osataan kysyä hyvin neuvoa hankalassa tilanteessa ja käyttää asiantuntijapalveluita, kuten maksutonta talousneuvolaa.
Avoin vuoropuhelu, varhainen puuttuminen ja puheeksi ottaminen auttaa vaikeaksi koettujen asioiden hoidossa. Julkinen keskustelu tukien leikkauksista on osaltaan hälventänyt tarpeetonta häpeää, jota on perinteisesti koettu maksuvaikeuksista puhumisesta, Schavikin jatkaa.
Koko Häädöt Suomessa 2015-2024 raportti on luettavissa täältä: Häädöt Suomessa 2015–2024